Vadász Péter Photography

Akadálymentesített üzemmód

Analóg technika

Mindig is érdekelt az analóg gépek használata, egyik kedvencem a több, mint 40 éves Zenit-B tükörreflexes fényképező a hozzá tartozó Helios 44-2 58 mm gyújtótávolságú (APS-C vázon 98 mm) objektívvel. A gép a kora ellenére hibátlanul és pontosan működik, annak ellenére, hogy csupán mechanikus alkatrészeket tartalmaz. A zárszerkezet időzítését és a film továbbítását precíz mechanika biztosítja, a záridő beállítására a gép tetején található forgótárcsa szolgál, amin a végtelenített B (Bulb) záridő is megtalálható, amit elsősorban a 2. kép jobb oldalán található exponáló gomb belső menetes részére szerelhető távkioldó vezeték segítségével lehet alkalmazni. Az objektíven külön gyűrű szolgál a rekesznyílás és az élesség beállítására.

Zenit-1 Zenit-2

Analóg fénymérő

Az analóg gépek kezdetben nem tartalmaztak beépített fénymérőt, így külön megvásárolható eszközök segítségével lehetett meghatározni a helyes expozíciót. A külső fénymérőn megadható, hogy milyen fényérzékenységű filmet használunk, és a gép ezek alapján a mért értékek segítségével meghatározza, hogy az egyes rekeszállásokhoz, mely záridő a megfelelő. A külső fénymérők persze nem olyan pontosak, mint az utánuk nem sokkal megjelenő TTL (Through The Lens) fénymérők, melyek közvetlenül a gép objektívjén áthaladó fény mennyiségével számolnak, így némi eltéréssel mindig számolni kell.

Fénymérő

Szűrők

Sok esetben elengedhetetlen, hogy a helyes eredmény érdekében valamilyen objektív szűrőt használjunk. A leggyakrabban polár illetve szürkeátmenetes szűrőt alkalmazok. A polár szűrő használata tanácsos, ha vízparton vagy valamilyen csillogó felület közelében fényképezünk, hiszen kiszűri a zavaró visszacsillanásokat és emellett kontrasztosabbá teszi a képet. A szürkeátmenetes szűrő elsősorban tájképek készítéséhez nyújthat segítséget, főleg ha az égboltot is a képre komponáljuk, mivel a kép egy bizonyos részén csökkenti a filmre/szenzorra jutó fény mennyiségét és így elkerülhetők a zavaró kiégések. Az UV szűrő alkalmazása többnyire az analóg gépek idején volt célszerű, ugyanis a digitális gépek objektívjei el vannak látva UV-szűrő bevonattal.

Szűrők

Digitális eszközök

A legtöbb képem elkészítéséhez, a belépő szintű Nikon D3100 gépet használom, néhány hasznos kiegészítővel. Portrék készítéséhez, két vezeték nélküli kioldóval ellátott vakut és derítőlapot használok. A hosszú záridős képek készítésénél, pedig a vezetékes és vezeték nélküli távkioldó nyújt segítséget.

Nikon